Darłowo to miasto położone przy ujściu rzeki Wieprzy do Bałtyku, ze wspaniałymi zabytkami i bogatą historią. Do dziś zachował się w mieście średniowieczny układ ulic z przedwojenną zabudową rynku. Darłowo to nie tylko wspaniałe zabytki, ale również leczniczy mikroklimat, 20 km szerokich plaż, czyste środowisko naturalne... Urok tej miejscowości przyciąga co roku tysiące turystów. W Darłowie przygotowano dla nich dobrą, niedrogą bazę noclegową i gastronomiczną. Darłowo jest oddalone od Dąbek o 9 km.
Jakie atrakcje czekają tu na Urlopowiczów?PLAŻA
Darłówko jako kurort nadmorski może poszczycić się piękną plażą, a w zasadzie plażami – ponieważ wybrzeże podzielone jest na dwie części za sprawą rzeki Wieprzy, która uchodząc do morza przecina 20-kilometrowy pas plaży. Plaża przylegająca do Darłowa znana jest ze swego mikroklimatu charakteryzującego się dużą wilgotnością i zawartością jodu.
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH (ul. Zamkowa 4, tel. 94 314 23 51)
Przede wszystkim należy zobaczyć średniowieczny Zamek Książąt Pomorskich, udostępniony do zwiedzania i pełniący funkcję muzeum. Prócz ekspozycji stałych, przygotowywane tam są bardzo ciekawe wystawy czasowe. Poza tym na zamku organizowane są liczne imprezy kulturalne.
Godziny otwarcia:
Sezon wysoki (od 1 lipca do 31 sierpnia)
Sezon średni (od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 września do 30 września)
Sezon niski (od 1 stycznia do 30 kwietnia oraz od 1 października do 31 grudnia)
LATARNIA MORSKA (ul. Wschodnia 14, tel. 601 273 317)
Kolejną atrakcją Darłowa jest latarnia morska, usytuowana przy ujściu rzeki Wieprzy, tuż przy wejściu do portu w nadmorskiej dzielnicy Darłowa - Darłówku. Obecnie wieża latarni ma 22 metry wysokości, a na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizm wskazujący drogę statkom. Latarnia powstała w XIX wieku wraz z budynkiem stacji pilotów. Wieża była wtedy dużo niższa i dopiero kolejne remonty uczyniły z niej pełnoprawną latarnię. Obecnie turyści mogą podziwiać stan z 1927 roku, kiedy to miał miejsce ostatni remont budynku.
Godziny otwarcia:
PORT
Port obejmuje 3-kilometrowy odcinek Wieprzy i jest czynnym portem przeładunkowym, rybackim i turystycznym. Turyści mogą podziwiać tutaj jednostki pływające o długości do 75 metrów i zanurzeniu do 4 metrów. Przy wschodniej części nabrzeża cumują statki wycieczkowe, oferujące turystom wycieczki po Bałtyku.
ROZSUWANY MOST
Aby statki, kutry, jachty i inne jednostki pływające mogły wypływać z portu w morze, na rzece wybudowano specjalny, rozsuwany most, łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Warto go obejrzeć, ponieważ jest to jedyna taka konstrukcja w Polsce.
WYCIECZKA SZLAKIEM ŚREDNIOWIECZNYCH BUDOWLI
Wycieczkę warto rozpocząć od Darłowskich Kościołów: Mariacki, św. Jerzego i św. Gertrudy to piękne, średniowieczne budowle, stanowiące unikalne zabytki. Chociażby dlatego warto je zwiedzić. Taką wycieczkę szlakiem średniowiecznych budowli warto zakończyć przy Kamiennej Bramie, będącej pozostałością obwarowań miejskich.
Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r.Za zmiany w powyższych danych redakcja www.dabki.pl nie odpowiada.